NEW SEASON – SAME FLATS

DSC_6805-6

It’s getting warmer and warmer last days. We’re now ready to wear flats or maybe in some days even simple ballerinas. Some leather shoes of previous seasons are now probably too extended and slide off the feet. In that case, you might want to invest in a leather instep that will let you wear them longer. I use it not only in the flats from pictures but also in the shoe models from this and this post. I think the natural material really adjusts to the shoe. I would recommend this solution indeed.

Coraz cieplejsze dni pozwalają na noszenie płaskich odkrytych butów. Na razie tych na nieco grubszej podeszwie i pewnie za moment również klasycznych balerinek. Niektóre skórzane modele z poprzednich sezonów są już zapewne zbyt „rozbite” i zsuwają się ze stopy. W takim przypadku, warto zainwestować w skórzaną wkładkę, która przedłuży ich życie. Wkładam ją m.in. w buty z tego i tego postu. Pochodzi z Kazar i kosztowała ok 20-25 zł. Uważam, że jest dobrej jakości, a naturalny materiał sprawia, że świetnie dopasowuje się do kształtu podeszwy. Szczerze polecam to rozwiązanie. 

DSC_6800-4

DSC_6790-1

DSC_6793-2

Insteps Kazar Flats Massimo Dutti (autumn winter 2014) Candle Parks London via westwing.pl

2 thoughts on “NEW SEASON – SAME FLATS

  1. Miło mi, że spodobało Ci się u mnie na blogu. Widzę, że mamy podobne wyczucie estetyki :) Z przyjemnością przejrzę Twoje wpisy.

    Pozdrawiam,
    Daria

Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.