BOOK RECOMMENDATION

DSC_6812-7 2

Niedawno miałam okazję przeczytać książkę Aleksandry Boćkowskiej pt. „To nie są moje wielbłądy”. Autorka wyjaśnia tytuł dopiero w ostatnim rozdziale, ale sam dopisek „o modzie w PRL” skutecznie zachęca. Po jej przeczytaniu, stwierdzam, że jest przeznaczona nie tylko dla osób intersujących się modą. Ma bowiem kilka aspektów. Po pierwsze, ujmuje modę z perspektywy przemysłu włókienniczego, a w nim odwieczną walkę ówczesnych projektantów z biznesem. Opowiada o tym jak bardzo trzeba było się starać, żeby wyglądać dobrze i może nawet modnie w czasach, kiedy wszystkiego brakuje. Dowiemy się z niej również, jakie postacie miały wpływ na wygląd polskiej ulicy i skąd czerpały inspiracje. Cała książka jest skonstruowana zupełnie niechronologicznie, co z jednej strony może przeszkadzać, a z drugiej pozwala na czytanie poszczególnych rozdziałów osobno. Mimo to serdecznie zachęcam do sięgnięcia po tą pozycję. Aby uchylić rąbka tajemnicy, poniżej kilka faktów  zawartych w książce: 

1. Dyrektor artystyczna Mody Polskiej, Jadwiga Grabowska była zdecydowaną kobietą i surową szefową. Może właśnie dlatego jej zdanie było najważniejsze, a młode modelki marzyły by dla niej pracować. Podobno ubierała się u Coco Chanel, wakacje spędzała na Lazurowym Wybrzeżu, a do odejścia na emeryturę została prawie zmuszona.

2. W latach 50. w czasopiśmie „Przekrój” można było przeczytać dokładną instrukcję jak ze spodni zrobić spódnicę.

3. Marka Zara nie była pierwszą czysto kopiującą cudze projekty. W latach 70. Pan Kozakiewicz przyznaje, że swoją pracę w spółdzielni Apis rozpoczął od dokładnego skopiowania w ilości 15 tys. sztuk spódnicy przywiezionej z Los Angeles. Na tej zasadzie, świetnie sprzedało się wiele projektów.

4. Roman Cieślewicz, dyrektor artystyczny polskiej gazety „Ty i ja”, po wyjeździe do Paryża został m.in. dyrektorem artystycznym „Elle” i „Vogue-a”.

5. Kiedy do Polski weszła moda na noszenie spodni przez kobiety, w gazecie czytamy, „ Możemy nosić spodnie, ale nie na każdą okazję, nie na każdą figurę, nie wbrew mężowi”.

Miłej lektury!

DSC_6815-8

Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.