ISKO DENIM MARKETING AWARD IN MILAN

IMG_0019-7

W minionym tygodniu miałam okazję odwiedzić Mediolan po raz pierwszy. Powodem była finalna prezentacja projektu w konkursie firmy ISKO: Denim Marketing Award oraz oficjalna gala jego zakończenia połączona z imprezą. Na tę okazję przygotowałam małą porcję zdjęć, które udało mi się zrobić w ciągu trzech dni o bardzo napiętym grafiku. 

Prezentacje projektów odbyły się w Bibllioteca Della Moda – niesamowicie stylowym miejscu z mnóstwem regałów wypełnionych modowymi magazynami. Imprezę w temacie Blue Starry Night zorganizowano w Carlo & Camilla in Segheria. Osobiście czułam się jak w typowym odcinku Gossip Girl z imprezą tematyczną w roli głównej. 

W samym mieście spędziłam zaledwie po kilka godzin każdego dnia, co mimo wszystko wystarczyło by się nim zachwycić. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie niezliczona ilość perfekcyjnie i niebanalnie ubranych Włochów, których mijałam w czasie spacerów. Wszystkie jednogłośnie stwierdziłyśmy, że w przypadku męskich stylizacji to Włosi bawią się kolorami najlepiej. Mam nadzieję, że uda mi się wrócić to tego wspaniałego miasta w najbliższym czasie.

Last week, I visited Milan for the first time. It was because of the final presentation and official ceremony of ISKO Denim Marketing Award, that I participated together with the team. That’s why I’m going to show You some photos I took through those three really busy days.

The project presentations took place in Biblioteca Della Moda – really stylish place with tones of shelves filled with fashion magazines. The Blue Starry Night Party was organized in Carlo & Camilla in Segheria. I felt like in one of Gossip Girl episodes there.

I spent only few hours each day in the city center of Milan, but it was truly enough to adore it. I was also impressed with perfectly and not obviously clothed Italians. We all agreed that They are best in combining colours in male looks. I hope I’ll have an opportunity to see the city once again soon.

IMG_0001-1

IMG_0010-4

IMG_0006-3

unnamed-2-19

IMG_0036-13

IMG_0045-15

IMG_0039-14

IMG_0047-16

IMG_0027-9

IMG_0034 (1)-11

T-shirt Bynamesake Shorts Zara (podobne similar) Sneakers Vagabond Bag Milate

IMG_3334-1

Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.