SUMMER SUIT

DSC_7479-6

Latem uwielbiam len. Zupełnie nie przeszkadza mi fakt, że jest to materiał, który się gniecie. Z prostej marynarki i garniturowych spodni stworzyłam mój letni damski garnitur. Marynarka ma w składzie również bawełnę, jest lekka i dobrze układa się na ramionach. Ostatnio trudno mi się z nią rozstać, jest niesamowicie wygodna. Podobnie spodnie, nadają się świetnie zarówno na gorące i nieco chłodniejsze letnie dni. Oba elementy kupiłam na wyprzedażach. W wersji casual zestawiłam je z trampkami Vagabond, które dzięki swojej prostej linii i faktu, że są zrobione ze skóry, świetnie pasują do tych pozornie bardziej eleganckich ubrań.

I love wearing linen during summer season. I totally don’t care that this fiber creases so much. I combined simple suit jacket and straight trousers to create my female summer suit. The jacket was also made of cotton. It’s really light, that recently it’s hard for me to take it off. The pants fits both hot and cool summer days. I bought those elements during first summer sales. To make the look more casual, I chose Vagabond sneakers, which fit because of their straight line and leather.

DSC_7462-4

DSC_7488-7

DSC_7461-3

DSC_7515-12

DSC_7507-11

DSC_7460-2

DSC_7458-1

Marynarka Jacket Massimo Dutti (podobna similiar tutaj heretutaj heretutaj hereSpodnie Pants Massimo Dutti (podobne similar tutaj here, tutaj here) T-shirt T-shirt Massimo Dutti Trampki Sneakers Vagabond Zegarek Watch Fossil Bransoletka Brancelet Lilou

Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.